פריצת דיסק אצל כלבים

בית חולים וטרינרי, פריצת דיסק אצל כלבים

פריצת דיסק אצל כלבים זו תופעה שיש בה מעין לחץ על חוט השדרה. הלחץ יכול להיות אקוטי, כלומר פתאומי ויכול להיות מתמשך.

מהי פריצת דיסק אצל כלבים?

פריצת דיסק אצל כלבים קשורה לקריעה בטבעת הפיברוטית, שכן במקרה זה "הדיסק" כמו פורץ מעבר לתחום שלו מה שיכול להוביל לפגיעה מקומית בחוט השדרה. ועל כן המושג, "פריצת דיסק".

איך יודעים לזהות פריצת דיסק אצל כלבים?

ישנם תסמיני מגוונים. הן מכאב עד שיתוק של גפיים או איברים בסמוך לאזור שמתרחשת בו תופעה זו. ישנם גזעים עם רמת סיכון גבוהה לתרחיש יותר מאשר גזעים אחרים וזאת, לפי תיאוריות מסוימות, עקב צורת גופם. תסמינים יכולים להיות כאב שאולי יהיה פתאומי, קושי בתנועה ואף חוסר רצון בכך, חוסר יציבות בהליכה, שרירים תפוסים באזורים מסוימים, חוסר יכולת לשלוט בצרכים, אובדן תחושה, וכיוצא בזה.

ועם זאת, הזיהוי כנראה יתרחש על ידי אבחון מטעם ווטרינר מומחה בנוירולוגיה. תפקידו במקרה זה תהא ביצוע בדיקה גופנית רלוונטית דיו כדי לאמוד את תפקוד המערכת העצבית. הממצאים מהבדיקה יכולים לאפשר העלאת השערות מסוימות, ואולי יתבקש לעשות בדיקה נוספת והדמיות אחרות כדי לקבל יותר מושג באשר למה שקורה.

צילום רנטגן לדוגמה יכול לחשוף מידע על שינויים מבניים בעמוד השדרה ועם זאת אינו אמור להראות את חוט השדרה. כדי לראות את חוט השדרה ולקבל מידע רלוונטי בהיבט של פריצת דיסק אצל כלבים, אפשר לעשות בדיקות אחרות של הדמיה מתקדמת כמו CT, MRI, ואפילו מיליוגרפיה.

מה הטיפול בנושא של פריצת דיסק אצל כלבים?

כך או כך, יהיה אשר יהיה, כנראה שכדאי שהוא יהיה כמה שיותר מידי וישיר. לעתים הטיפול יכול להיות מנוחה מוחלטת בשילוב משככי כאבים, ולעתים תהיינה הפנייה לניתוח. טיפול שמרני כלומר שאינו מערב ניתוח יכול להיות עבור כלבים המציגים סימנים קלים של תסמינים, ויכול בהחלט לכלול מנוחה ופעילות מוגבלת למשך מספר שבועות.

בין אם היה טיפול שמרני או כירורגי לאחריו אפשר שתהיה תקופת שיקום, שיש בה משמעות לטובת ההחלמה. טכניקות ידניות כמו פיזיותרפיה ומסאז', לייזר, דיקור, הידרותרפיה וכיוצא בזה יכולות לתמוך בתהליך.